instagram Twitter Bizi Arayın: +90 212 482 48 88
olcum testi

KAPALI HAVUZ


Kış günlerinin vazgeçilmezi!


Havuzumuz 20 metre uzunluğunda 9 metre genişliğinde olup suyun sıcaklığı 26-28 derecedir.

Ortam sıcaklığı ise 28-30 derece olan bu bölümümüzde üşümeden rahatlıkla antremanınızı yapıp kendinize vakit ayırabilirsiniz.

Kış boyu ister form tutmak, ister performansınızı arttırmak için yüksek tavanlı yarı olimpik havuzumuzda yüzebilirsiniz.

Kapalı Havuz
Kapalı Havuz
Birçok spor faaliyetine benzer olarak yüzme, yakılan kalori bakımından oldukça faydalı bir spordur. 70 kilo ağırlığındaki bir insan uyurken saatte 80 kalori yakarken, uyanık halde 100, bisiklet sürerken 420 kalori yapar. Peki yüzmek kaç kalori yaktırır dersiniz? Stilinize göre değişmekle beraber bir saat yüzmek yaklaşık 600 kalori yaktırmaktadır. Yüzmeden daha fazla kalori yakabileceğiniz sporlar koşmak (750 kalori –saatte 12 km hızla) ve merdiven tırmanmak (1050 kalori) olabilir elbette ancak yüzerken vücudunuzun sadece bir bölümünü değil de vücudunuzu dengeli bir şekilde çalıştırabileceğinizi unutmamak lazım.

Yüzme sadece belli bir yaş grubuna ait bir spor dalı değildir. 70 yaşına gelip de İstanbul Boğazında karşıdan karşıya yüzenleri duymuş olabilirsiniz. Ayrıca suyun doğası gereği rahatlatıcı ve dinlendirici etkisi, hiçbir şey yapmasanız bile etkisini gösterecektir. Yüzmenin faydasını tıpkı masaj gibi hissedersiniz. Vücudunuz bir süre yerçekiminden kurtularaktan ağırlığına bağlı kalmadan spor yapma imkanına kavuşmaktadır. Suyun olumlu psikolojik etkilerinden başka kasların dayanıklılığın ve gücünün artması, kalp ritminin düzenlenmesi gibi faydalarını da göz ardı etmemek lazım elbette.

Peki yüzmek zayıflatırmı? Suyun soğutucu etkisi nedeniyle yüzmenin kilo verme konusunda en yararlı yöntem olmadığını belirtmek gerekiyor. Zira, yüzme faaliyetinde sonra kalori yakımı dururken, yüzme ile aynı miktar kalori yakımı sağlayan koşma faaliyetinden sonra, artan kalori yakımı yarım gün daha etkisini devam ettirmektedir.